Akné

Akné, trudovitost, nebo prostě „pupínky“ je kožní onemocnění, které často postihuje mladistvé po vstupu do puberty. Nevyhýbá se ale ani dospělým. Typicky se projevuje zarudlými pupínky na obličeji, zádech a hrudi.

Co jste možná netušili

S nevzhlednými pupínky na obličeji se potýkali už staří Egypťané. Mezi „zaručené“ prostředky jak se jich zbavit patřila mast vyrobená z volské žluči, pštrosích vajec, olivového oleje, soli, pryskyřice, mouky a mléka.

Obličej znetvořený jizvami po těžkém akné byl námětem pro malíře i sochaře po celou historii. Lidé odpradávna přisuzovali vznik pupínků mnoha příčinám. Mezi ty kurióznější patřilo například nemravné chování. Kolem akné vznikla celá řada mýtů a polopravd. Některé z nich se tradují dodnes. Mezi ty nejrozšířenější patří tvrzení, že akné vzniká po konzumaci dráždivých jídel (smažené pokrmy, čokoláda, koření) nebo následkem nedostatečné hygieny.

Původ označení nemoci pochází zřejmě z řečtiny. Podle některých výkladů popisovalo slovo „acme“ (vrchol) pubertu jako „vrchol života“. Její charakteristický projev pak získal jméno vlastně zkomolením původního výrazu. Stejně tak se ale mohlo jednat o jiné řecké slovo - „achne“ - vysvětlované jako „pleva“.

Jak vzniká

Na rozvoji akné se podílí několik faktorů. Mezi ty hlavní patří zvýšená činnost mazových žláz, ucpávání chlupových váčků a vývodů mazových žláz a bakteriální osídlení chlupových váčků. V případě akné hrají důležitou roli zřejmě i geny. Těžší formy akné totiž často mají rodinný výskyt.

Většinu těchto podmínek splňuje pleť v pubertě. Zvýšená činnost hormonů aktivuje kožní žlázy a nutí je ke zvýšené produkci mazu. Dochází k rychlejšímu rohovění kožních buněk. Odloupané buňky společně s kožní mazem vytvářejí zátky, které ucpávají vývody žlázek. V ucpaných žlázkách pokračuje tvorba mazu. Ten se uvnitř hromadí a dráždí okolní kůži. Ve žlázkách se navíc výborně daří bakteriím. Množí se a vyvolávají zánět.

Ke zvýšené činnosti mazových žlázek přispívají kromě hormonů i některé další věci. Mezi nejčastější patří stres, onemocnění trávicího ústrojí, poruchy menstruačního cyklu nebo některé léky. Projevy akné zhoršuje i nadměrné pocení nebo pobyt ve vlhkém a prašném prostředí. Akné proto nemusí postihovat jen mladé. Není neobvyklé když se s ním potýkají i někteří dospělí.

Jak se projevuje

Základním projevem akné jsou pupínky na kůži. Akné má celou řadu podob, od malých nenápadných pupínků až po zarudlou a nateklou kůži zbrázděnou jizvami. Pupínky mohou být malé a tuhé s černou tečkou na vrcholu. Potom se jim říká komedony. Znamenají mírnější formu akné, při které ještě nedošlo k zanícení žlázky. Černá tečka představuje kožní maz, který díky chemické reakci změnil svoji barvu. Větší pupínky s hnisavou bílou čepičkou bývají již známkou zánětu. Postižená žlázka zarudne a začne bolet. Zánět se může šířit do hloubky. V nejtěžších případech mohou plochy zanícené kůže splývat do velkých zarudlých ložisek a vředů, po kterých na kůži zůstávají jizvy.

Akné nejčastěji postihuje kůži obličeje, hrudníku a horní části zad. Nejvíc zasaženy jsou obvykle čelo, nos a brada - tzv. T-zóna. Je to dáno zvýšeným výskytem mazových žlázek v těchto lokalizacích.

Jak se potvrdí

V případě akné není zapotřebí žádných zvláštních diagnostických metod ani testů. K určení diagnózy a stanovení rozsahu nebo závažnosti stačí lékaři jen jeho vlastní zrak. Při vyšetření se Vás zeptá jak a kdy Vaše obtíže začaly, případně co jim předcházelo.

V některých situacích může být i při zdánlivě „neškodném“ akné vhodné provést podrobnější vyšetření. To vyloučí nebo potvrdí podezření na stavy, při kterých je akné příznakem poruchy nebo celkového onemocnění Vašeho organismu. Mezi častější poruchy patří například zvýšená hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu u žen. Lze ji zjistit laboratorním rozborem krve.

Jak se léčí

Mírnější formy onemocnění můžete úspěšně zvládat pomocí přípravků léčebné kosmetiky, které jsou běžně k dostání v lékárnách. Těžší případy už patří do rukou lékaře. Důležitou podmínkou úspěšné léčby akné je omezení podmínek jeho vzniku. Znamená to snížit tvorbu kožního mazu, zbavit se nadbytečných zrohovatělých buněk a vymýtit bakterie.

Za tím účelem Vám může lékař předepsat některý ze základních skupin léků:

Někdy ani ty nestačí a musí se sáhnout k drastičtější léčbě. Proti bakteriím obvykle spolehlivě účinkují antibiotika podávaná ve formě mastí a krémů. Většina z nich působí zároveň protizánětlivě na kůži.

Co dál

Nejtěžší formy akné mohou bez adekvátní léčby zanechat na kůži trvalé následky v podobě jizev. Dlouhodobým zánětem drážděná pokožka může odlišně reagovat na vnější vlivy. Potom se na ní objevují místa obsahující větší množství pimentu než okolí. Tyto komplikace jsou však naštěstí vzácné. Mnohem častěji se vyskytují mírnější formy akné, které s dospíváním slábnou až zcela vymizí.

Akné nepatří mezi život ohrožující choroby, ale dokáže pořádně znepříjemnit život. Projevuje se zejména v období, kdy jsme zvýšeně citliví na to jak vypadáme. To je důvodem vzniku dalších problémů, které s akné zdánlivě nesouvisejí. Problematická pleť snižuje sebevědomí a sebeúctu. Může být i příčinou poruch nálady nebo až depresí.

Jak se tomu všemu vyhnout

Zaručený způsob jak se navždy zbavit akné neexistuje. Dodržováním několika jednoduchých zásad lze ale projevy akné dostat pod kontrolu. Základem je pravidelná péče o pleť, dodržování zdravé životosprávy a používání kvalitní léčebné kosmetiky. Naopak zapomeňte na všelijaké snahy o vymačkávání pupínků. Zanesením infekce bude všechno ještě horší. Navzdory obecně přijímané představě se také vyhýbejte nadměrnému opalování. Sluneční paprsky zahubí bakterie a opálení Vám dodá zdravou barvu. Vaše kůže ale může po častém slunění nepřirozeně zhrubnout.

Elegantním řešením pro dívky může být užívání hormonální antikoncepce. O její vhodnosti a volbě příslušného preparátu se poraďte se svým gynekologem.